Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna czyli martwica jałowa nasad trzonów kręgowych zwana również jako młodzieńcza kifoza. Początki choroby powstają w wieku od 10-14 roku życia. W chorobie Scheuermanna deformacja kifotyczna kręgosłupa zobrazowana jest zaburzeniami wzrostu kręgów oraz narastającym klinowaceniem trzonów. Przyczyna choroby do dnia dzisiejszego nie została rozpoznana lecz wydaje się, że na powstawanie choroby wpływa wiele czynników, w większym stopniu podejrzewa się czynniki genetyczne.

Choroba Scheuermanna – rozpoznanie

Jałowa martwica kości czyli wszystkim już znana choroba Scheuermanna lub martwica kręgosłupa lub młodzieńcza kifoza to jedna z wielu chorób zaliczanych do martwicy kości. Wspólnym mianownikiem tego rodzaju chorób jest obumieranie tkanki kostnej bez jakichkolwiek powodów.

Choroba Scheuermanna jest rozpoznawana głównie ze względu na sztywną deformację kifotyczną, kość krzyżowa wraz z miednicą przeciążeniową ustawia się w poziomie, a także zdecydowane ograniczenie sprawnej ruchowości powiązane z licznymi, dokuczliwymi, bólami grzbietu. Choroba jest ciężka do rozpoznania, gdyż bardzo często chorobie Scheuermanna towarzyszy skolioza. Bóle jakie są odczuwalne przez chorego najczęściej zwiększają się wraz z wiekiem i pełny ból odczuwalny jest już przez 30 rokiem życia.

Objawy choroby Scheuermanna

choroba scheuermannaZe względu na małą popularność choroby ciężko jest określić dokładnie objawy jakie występują przy występowaniu wyżej wymienionej choroby jednak kilka elementów jest wiadomych po których można stwierdzić występowanie Choroby Scheuermanna, a są nimi takie objawy jak: bóle kręgosłupa, stopniowa pogarszająca się postawa, odczucie zmęczenia, postawa pochylająca się do przodu, występowanie okrągłych pleców, stopniowe pogarszanie się zdolności ruchowej oraz zniekształcanie kości. Bóle występują notorycznie przy długim siedzeniu, ruchu lub staniu. Przeciwwskazania to głównie siedzenie przy biurku, stole, długie spacery lub stanie w miejscu. Chorzy na chorobę Scheuermanna ze względu na przeciwwskazania powinni większość czasu spędzać na leżąca na twardym podłożu, a jeszcze bardziej pływać na plecach z głową uniesioną nad wodę. Jeżeli chodzi o pływanie, to głównie techniką na plecach.

Choroba Scheuermanna u kobiet jest zdecydowanie aktywniejsza podczas miesiączki oraz w czasie wykonywania prac pochylonych do przodu, stojących lub siedzących.

Jednym z pierwszych objaw po jakich rozpoznawana jest choroba Scheuermanna to znaczne pogorszenie postawy, jesto to również pierwszy z sygnałów występowania danej choroby.

Choroba Scheuermanna – leczenie

Choroba ScheuermannaChoroba Scheuermanna jest jedną z najtrudniejszych do rozpoznania w jego początkowej fazie, lecz prawidłowe, wczesne rozpoznanie tej choroby może znacząco wpłynąć na dalszy rozwój. Głównym zadaniem leczenia choroby jest niedopuszczenie do zniekształceń, a główną profilaktyką leczenia jest odciążenie kręgosłupa już na początku rozpoznania choroby, wykonywanie wielu ćwiczeń na wzmocnienie mięśni, oddechowych, rozluźniających oraz masażu, ogólne wzmocnienie poprzez stosowanie odpowiednich diet oraz wzmocnienie klimatyczne, stałe badania lekarskie po zaprzestaniu rośnięcia.

Najważniejszym elementem procesu leczenia jest spowodowanie, aby kręgosłup był tak ułożony, aby stanowił odpowiednią podporę na miejsca najbardziej zagrożone na deformację. W przypadkach, gdy choroba jest bardziej rozwinięta, stosowane są gorsety ortopedyczne.

Jednym z podstawowych elementów terapii są ćwiczenia, które pod nadzorem wyspecjalizowanych osób mają za zadanie zminimalizować rozwój choroby. Im wcześniej zostanie rozpoznana choroba oraz podjęte kroki rehabilitacyjne, tym większe szanse na zdecydowany wzrost rozwoju zniekształceń trzonów kręgowych.

W niektórych przypadkach choroba Scheuermanna może być leczona operacyjnie i jest stosowana tylko przy znacznych bólach, narastającej kifozie lub ograniczeniu w swobodnej pracy klatki piersiowej. W leczeniu operacyjnym stosowane jest uwolnienie przednie. Po wykonaniu operacji zaleca się uprawianie ćwiczeń na brzuch oraz pływanie. W bardzo zaawansowanych etapach choroby stosuje się łóżeczko gipsowe na 2-3 miesiące oraz gorset ortopedyczny w kolejnych miesiącach terapii.

Słowa kluczowe dla artykułu:

  • choroba scheuermanna
  • scheuermanna
  • choroba scheuermanna leczenie
  • choroba scheuermana
  • scheuermanna choroba
  • choroba scheuermanna objawy
  • jak leczyc chorobe dcheuermanna
  • objawy choroby scheuermanna
  • choroba schulermanna
  • schorzenie scheuermanna

Przeczytaj inne:
lumbago
Lumbago – co trzeba wiedzieć o lumbago?

Lumbago - jeden z najczęściej zgłaszanych dolegliwości, występuje w okolicy lędźwiowej. Od 60-80% populacji doświadcza jej przynajmniej raz w życiu!...

Zamknij